W malowniczym Parku Wilsona znajduje się Palmiarnia Poznańska, z bogactwem roślinności różnych stref klimatycznych świata. Park i Palmiarnia to ciekawe miejsce w Poznaniu, które warto odwiedzić. Dojechać można tramwajem i autobusem. Przystanki tramwajowe znajdują się przed wejściem głównym, od ulicy Głogowskiej, przystanki autobusowe w pobliżu ulicy Matejki. Park Wilsona podzielony jest na dwie części: południową od strony Głogowskiej, utrzymany w stylu angielskim, oraz północną, tradycyjny park o geometrycznym pięknie, gdzie największą atrakcją, są szklane pawilony Palmiarni.
1. Poznański Park Wilsona to zabytkowy park w dzielnicy Łazarz, o powierzchni 7,2 hektara. Jest jedną z najstarszych atrakcji miasta Poznania. Usytuowany jest między ul. Głogowską, w niewielkiej odległości od dworca PKP, a ulicą Matejki i bliskim sąsiedztwem Międzynarodowych Targów Poznańskich.
2. Przy głównym wejściu od ulicy Głogowskiej, znajduje się przedwojenne popiersie, Thomasa Woodrowa Wilsona. Po wojnie patronem parku był Marcin Kasprzak. W 1990 roku park przyjął nazwę T.W. Wilsona. W 1994 roku popiersie dwudziestego ósmego prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało ustawione na granitowym cokole.
3. Park to także jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Poznaniu. Ma 188 lat, powstał na terenie dawnej szkółki drzew i krzewów.
4. Wśród rosnących w parku drzew znajdują się dwa pomniki przyrody: platan i wierzba.
5. Na terenie parku znajdują się trzy poniemieckie schrony przeciwlotnicze, budowane w latach 1941-1943. Dla zwiedzających udostępniony został jeden, położony w pobliżu bramy od ul. Matejki. Odkryty został w 1998 roku podczas remontu Palmiarni.
6. Park od wiosny do jesieni jest miejscem wypoczynku poznaniaków. Uwagę przykuwają kolorowe, kwiatowe klomby w pobliżu fontanny, muszla koncertowa, rzeźba Perseusza i Andromedy. W alejkach spacerowych ustawiono ławki. Dla maluchów zorganizowano mały plac zabaw.
7. Latem w muszli koncertowej odbywają się koncerty, grają orkiestry, śpiewają soliści, występują dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne.
8. Od strony ul. Głogowskiej znajduje się staw i „kacza wyspa”. Wiosną i latem miejsce oblegane jest przez rodziców z dziećmi, dla których atrakcją są kaczki i gołębie. Niedaleko stawu znajduje się niewielki skalniak.
9. Park otwarty jest przez cały rok, jest całkowicie ogrodzony, po zmroku jest oświetlony. Bramy zamykane są na noc. Park Wilsona wpisany został na listę zabytków.
Palmiarnia Poznańska to placówka o charakterze edukacyjno-wystawowym, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce i jeden z większych w Europie.
Palmiarnia Poznańska zajmuje powierzchnię 4600 m2. Kolekcja Palmiarni to tysiące gatunków i odmian roślin, z niemal wszystkich stref klimatyczno-roślinnych ziemi. W dwunastu pawilonach, z których dwa pomieszczenia pełnią funkcję hodowlaną, wyeksponowanych jest 17 tysięcy roślin należących do 1100 gatunków roślinności strefowej, 40 gatunków hydrofitów a w akwariach około 200 gatunków ryb, są także gazy, płazy i ptaki.
1. W 1910/11 roku powstaje pierwszy murowany i przeszklony budynek o powierzchni ponad 500 m2. Składa się z pawilonu głównego z palmami oraz dwóch skrzydeł z kolekcją kaktusów i roślin tropikalnych.
2. W 1922 roku powstaje pierwsze w Polsce akwarium publiczne – 10 zbiorników o pojemności 1620 litrów i pawilon z basenem do uprawy Victorii królewskiej (Victoria regia), której liście osiągają 2 metry i bez trudu utrzymują ciężar małego dziecka oraz dział roślin użytkowych pozyskiwanych z upraw, lub stanu dzikiego.
3. W latach 1928-29, w związku z Powszechną Wystawą Krajową (PWK), powstaje nowy większy obiekt. Palmiarnia składa się z 7 pawilonów.
4. W 1939 roku podczas II Wojny Światowej Palmiarnia uległa znacznym zniszczeniom. Częściowo zniszczyła ją bomba, rozbijając szyby, przez co duża część gatunków została bezpowrotnie zniszczona.
5. W latach 1941/1942, podczas zimy wiele eksponatów zginęło. Całkowicie zniszczony został zbiór roślin sukulentowatych i dział roślin tropikalnych. Dzięki pomocy mieszkańców i naukowców udało się uratować część roślin i odtworzyć niektóre gatunki.
6. W 1945 roku w trakcie wyzwalania Poznania, budynki Palmiarni uległy uszkodzeniu w około 90%, zniszczeniu ulega również prawie cała kolekcja roślin.
7. Palmiarnia została ponownie otwarta dla zwiedzających 20 kwietnia 1946 roku.
8. W 1961 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie oddają w użytkowanie Palmiarni jeden ze swoich budynków. Dwa lata później w obiekcie jest pięćdziesiąt basenów, łączna powierzchnia obiektu wynosi 2500 m2.
9. W 1982 roku podjęto decyzję o budowie nowej Palmiarni, a 9 czerwca 1983 roku wmurowano kamień węgielny.
10. W latach 1978-1992 zamknięto niszczejące pawilony Palmiarni dla zwiedzających, rozpoczęto budowę nowego obiektu. Nowa konstrukcja powstała wokół starego budynku, który został rozebrany po zakończeniu prac. Prace zakończono w 1992 roku, a budynek został ponownie otwarty dla zwiedzających.
Inne ciekawostki z Palmiarni.
1. Najstarszą rośliną w Palmiarni jest 400-letni australijski sagowiec.
2. Najbardziej obleganym przez dzieci miejscem jest zbiornik wodny z byliną Wiktorią królewską (amazońską) o olbrzymich liściach. W basenie z wodospadem pływają olbrzymie, kolorowe karpie koi.
3. Ciekawym eksponatem jest owocująca palma kokosowa, która jest jedyna w kraju.
4. Pomiędzy roślinami znajdują się klatki z gadami łuskonośnymi, z żółwiami, wijami, klatka z wielkim pytonem.
5. Sporą atrakcję stanowi Woliera dla papug Ara, bezpiecznie zamknięta przestrzeń, w której papugi mogą swobodnie latać.
6. W wydzielonej strefie Palmiarni znajdują się wielkie akwaria z egzotycznymi rybami z wielu kontynentów.
7. Kawiarnia „7 Kontynentów” znajduje się w pawilonie wypełnionym roślinnością. Znajduje się tam ciekawa instalacja do obserwowania hodowli mrówek-grzybiarek.
8. W pawilonach Palmiarni organizowano Pokaz Kotów Rasowych, wystawę motyli, pokaz karmienia roślin owadożernych, wystawę storczyków.
9. Palmiarnia jest zamknięta dla zwiedzających w poniedziałek.