Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda codzienność osób z autyzmem? Jakie wyzwania stoją przed uchodźcami mieszkającymi w Poznaniu? Jak nawiązać dialog z osobami transseksualnymi? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przyniesie Poznański Tydzień Równości. W ciągu sześciu dni mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w wielu warsztatach, wykładach i spotkaniach mających na celu promowanie różnorodności i równości.
Poznański Tydzień Równości to już piąta edycja imprezy, poprzednio znanej jako Tydzień Tolerancji. Przez kilka dni, mieszkańcy Poznania pokażą reszcie kraju, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym na różnorodność i akceptującym każdego bez względu na jego pochodzenie czy przekonania.
W słowach Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, odzwierciedlone są wartości, którymi kieruje się miasto: „Nie ma znaczenia, jakie mamy poglądy, wyznanie, wiek, płeć, stopień sprawności, kolor skóry czy orientację seksualną – w Poznaniu wszyscy są równi. Każdy ma prawo czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości służy przypomnieniu, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek jest fundamentem traktowania każdego człowieka”.
Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na poniedziałek, 18 września, w Kinie Muza. Tam o godzinie 18:00 odbędzie się pierwsza impreza – Filmowa Akademia Zrozumienia. Na ekranie pojawi się film „Tori i Lokita”, opowiadający o losach dwojga dzieci z uchodźczym doświadczeniem, które próbują uciec przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej, aby zacząć nowe życie w Belgii. Wobec obojętności urzędników imigracyjnych i ogromnego długu u przemytników, bohaterowie zostają zepchnięci na margines społeczeństwa. Seans poprzedzi krótki panel wprowadzający.